ulice Warszawy 

 


ULICA BAGNO

 | Powrót | 

Ulica Bagno została wytyczona jeszcze w I Rzeczypospolitej w 1770 roku, po osuszeniu podmokłych terenów Warszawy. Pierwotnie ulica Bagno stanowiła fragment ciągu ulic Wiejskiej, Brackiej i Zgoda, dawnego traktu z Ujazdowa do Grzybowa. Do wybuchu II wojny światowej łączyła Plac Grzybowski z ulicą Świętokrzyską.

Wojna diametralnie zmieniła układ urbanistyczny ulicy Bagno. Niegdyś łącznik, po roku 1945 stała się wyłącznie ślepym zaułkiem placu Grzybowskiego, biegnącym w stronę ul. Zielnej. W okresie wojny ulica Bagno znajdowała się na granicy getta i strefy aryjskiej, w pobliżu przy ulicy Zielnej znajduje się gmach PASTy (pierwszej warszawskiej centrali telefonicznej z początku XX w.) o którą trwały zażarte walki podczas Powstania Warszawskiego. Zabudowa ulicy została silnie uszkodzona - zburzeniu uległy cztery domy; pozostałe cztery zachowane zostały po wojnie celowo zdewastowane i pozbawione dawnego wyglądu.

W roku 1962 zapadła decyzja o wyburzeniu całej zabudowy ulicy; na jej miejscu powstało blokowisko "Grzybów I", zaś na placu Grzybowskim zlikwidowano ruch tramwajowy (chociaż tory istnieją do dzisiaj). Obecnie ulica znajduje się w ścisłym centrum Warszawy.

W czasach PRL ulica Bagno, choć mała, dała nazwę całemu kwartałowi kamienic i przyległych do niego, od strony ul. Świętokrzyskiej, pawilonów handlowych (obszar ulic Bagno, Zielnej i Próżnej oraz placu Grzybowskiego), będącemu rzadkim w powojennej Warszawie skupieniem w jednym miejscu tak dużej liczby małych, prywatnych sklepów, warsztatów rzemieślniczych i sprzedawców ulicznych. Obecnie większość z nich została rozebrana a pod nimi przebiega teraz linia metra.

Obecną zabudowę ulicy Bagno stanowią m.in. trzy charakterystyczne wieżowce mieszkaniowe, powstałe w latach 60. Mają numery 3, 5 i 7 - w samej numeracji widoczny już jest brak przedwojennej zabudowy. Ze względu na ich atrakcyjne położenie mieszkania przydzielano tylko wybitnym osobom (aktorom, filmowcom, dziennikarzom, sportowcom), a także ówczesnym prominentom. Budynki te są dość rozpoznawalne nawet z daleka, znajdują się w pobliżu stacji metra "Świętokrzyska", gamachu PASTy oraz katolickiego kościoła Wszystkich Świętych.

Ulicę Bagno i jej okolice możemy także zobaczyć w kilku scenach kultowego filmu Stanisława Barei pt. "Miś" m.in. spotkanie Ryszarda Ochódzkiego z "owłosioną małpą", na pobliskim placu Grzybowskim nagrywane były sceny z zepsutym tramwajem (stojącym na wcześniej opisywanych torach) i piosenką pt. "Jestem wesoły Romek".

Geostacjonarna pozycja ul. Bagno
52° 14' 9" N    52.23573728 N
21° 0' 19" E    21.00523710 E


____________________________________
www.prus.pl © 2012

Warszawa, budynek przy ul. Bagno 5

lokalizacja mieszkania na mapie Warszawy