home
powrot | przewodnik | fotografie | muzea watykańskie | 

Watykan

Watykan
Święte Miasto

Naturalnie Polacy z przyczyn oczywistych udadzą się na wzgórza watykańskie, aby nawiedzić prochy Wielkiego Rodaka oraz spotkać aktualnego Ojca Świętego na środowej audiencji. Będąc na placu Świętego Piotra przypomnijmy sobie jakimi dzikusami były dla Rzymian germańskie plemiona (zobacz Gladiator), a ponoć do 'antycznych' Słowian na wschodzie w ogóle nie dotarli, może nie mieli odwagi. A tutaj prawdziwy Góral siedział na papieskim tronie. Czy to nie wspaniałe! Z drugiej strony wielu z nas nadal ma w pamięci smutny czas kiedy tłumy ludzi przesuwały się w milczeniu ulicą Via della Conciliazione a nad nimi powiewały biało-czerwone flagi...

Jan Paweł II, Papież Pielgrzym lubił podróżować i niestety mogło nas spotkać rozczarowanie, że właśnie odwiedzal jakiś egzotyczny kraj. Benedykta XVI znacznie łatwiej zastać w Stolicy Piotrowej. Przy okazji warto zaliczyć Muzea Watykańskie i kaplicę sykstyńską. Mówi się, iż kaplica, gdyby nie freski Michała Anioła, Rafaella, czy Botticcellego byłaby mało interesująca. Ciekawostką jest, że jest ona zbudowana według wymiarów świątyni Salomona.

Moja rada: należy wcześniej zorientować się kiedy są dokładne godziny otwarcia tej placówki, aby nie tracić zaplanowanego wcześniej dnia. W muzeach jest niedawno wybudowana stołówka, gdzie relatywnie niedrogo można smacznie zjeść i odpocząć (wielkie dzięki za to dla naszego Jana Pawła Wielkiego).

W obowiązkowym zestawie zwiedzania trzeba też wejść na kopułę zaprojektowaną przez Michała Anioła (Cupola), ale uwaga - dla starszych turystów może to być dosyć wyczerpująca wspinaczka a nie ma możliwości cofnięcia się. Osoby dużych rozmiarów też mogą mieć kłopoty żeby się obrócić w ciasnym korytarzyku.

Trzeba koniecznie pobuszować w watykańskich sklepach z pamiątkami i dewocjonaljami (po prawej stronie Bazyliki). Jest tutaj znacznie taniej i mamy bardzo duży wybór. Różaniec wykonany z drzewa różanego, który bardzo lubił Karol Wojtyła, będzie na pewno pachnącą pamiątką do końca życia, a niektórym dostarczy wielu głębokich przeżyć religijnych. Po lewej stronie Bazyliki, na poczcie watykańskiej, możemy kupić znaczki i wysłać kartkę.

Przydatne linki:

  Główna strona Papieskiego Państwa www.vatican.va

  Strona dotycząca Jana Pawła II. Niestety znalazłem tylko wersję angielską, ale wszystkie encykliki są m.in. po polsku, do których studiowania serdecznie zachęcam Rodaków. Jest też bardzo piękny list do artystów.

  Widok Państwa Watykan z satelity www.satimagingcorp.com/gallery/ikonos-vatican-city-rome.html. Uwaga, plik jest duży i może się długo ściągać!


www.prus.pl © 1999-2013
all rights reserved