informacje o Warszawie 

 


 powrót | fotografie Warszawy


Warszawa

Herb Warszawy Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina Warszawa jest stolicą Polski. Miasto to liczy według różnych szacunków od 1,7 do 2 mln mieszkańców. Warszawa to ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny oraz naukowy. Tutaj są siedziby wszystkich urzędów centralnych, Parlamentu i oczywiście Prezydenta. W Warszawie spoczywają też ciała byłych Prezydentów RP, w tym tragicznie zmarłego Gabriela Narutowicza, natomiast ciało Lecha Kaczyńskiego nie znajduje się w warszawskiej bazylice Św. Jana tylko w innym Stołecznym Królewskim Mieście.


Dojazd
Do Warszawy można dojechać m.in. samolotem. Mamy już dwa lotniska międzynarodowe Okęcie i niedawno otwarte dawne lotnisko wojskowe w Modlinie. Z obu lotnisk można dojechać do centrum miasta pociągiem. Oczywiście z Okęcia to trwa parę minut, a z Modlina kilkadziesiąt minut. Cena taksówki z Okęcia do Śródmieścia powinna wynosić wg. normalnej stawki 30-40 zł, a z Modlina od 70 do 200 zł.

Dojazd samochodem jest coraz wygodnieszy, np. Gierkówka inaczej zwana trasą katowicką jest już ukończona. Towarzysz Edward byłby zadowolony. W teorii jest to dwupasmowa droga szybkiego ruchu, ciągnąca się jak nazwa wskazuje od ...Bielska-Białej. Żeby było zupełnie zabawnie przy wyjeździe z Warszawy na trasę katowicką (w rejonie Janek) stoi kierunkowskaz na... Wrocław.

Pozostałe dojazdy to autostrady m.in. trasy A2 (Autostrada Wolności) na Poznań i dalej Berlin, po drodze koło Lodzi skręt nad morze na autostrade A1, na Białystok (dwupasmówka kończy się za Wyszkowem, Lublin, Kraków (kończy się w Radomiu) czy nakrótsza trasa na Gdańsk (niepełna autostrada lub tzw. siódemka). Polecamy przyjazd do Warszawy szybką koleją Pendolino.

W najlepszych czasach Rzeczypospolitej popularną drogą do Warszawy, szczególnie z południa była Wisła. Przez wieki flisacy i kupcy przybywali tutaj nurtem Wisły łodziami czy tratwami, co zresztą uwiecznił nadworny malarz Króla Stasia Bernardo Bellotto.


Jazda po mieście
Teoretyczne w Warszawie istnieje ograniczenie prędkości do 50 km/h, niestety nawet prędkość 60 km/h nie jest respektowana. Warto wiedzieć, że po długiej trasie mamy ciężką nogę i tendencję do szybszej jazdy mimo, że już jesteśmy w gęsto zaludnionym mieście. Pamiętajmy, aby wpuszczać kierowców włączających się do ruchu drogowego lub wyjeżdżających z bocznej ulicy. Jeżeli jest duże nasilenie ruchu to powinniśmy wpuścić przed siebie przynajmniej jeden samochód. Kierowcy, którzy korzystają z GPS powinni pamiętać, że Warszawa dość niedawno wchłonęła kilka podmiejskich miejscowości. Niestety oznacza to, że nazwy niektórych ulic się dublują! Na przykład ulica Kochanowskiego jest w dzielnicy Bielany jak i w Wesołej.

WCF WarsawCzęsto widzi się wyjeżdżających z Warszawy z rowerami na dachu samochodu. Ale warto jednak przyjechać do Stolicy z rowerem i zwiedzać lub poruszać się nim po mieście. Jest tutaj coraz więcej ścieżek dla miłośników rowerów i można nimi dojechać praktycznie w każdy zakątek miasta. Raz na jakiś czas warszawscy cykliści wylegają w gigantycznych ilościach na ulice miasta aby blokować - przepraszam - to znaczy demonstrować ekologiczny ruch dwukołowy.

Ostatnio władze Miasta zainstalowały samoobsługowe wypożyczalnie rowerów w wielu miejscach Stolicy nawet na zwykłych osiedlach mieszkalnych.


Transport miejski
jest dość dobrze zorganizowany i nawet Warszawiacy nie mogą narzekać. Ci którzy już przyjechali samochodem do Stolicy mogą bezpiecznie zostawić go w zasięgu przystanku, kupić bilet i wsiąść do tramwaju, autobusu czy metra. Oczywiście można też jeździć samochodem po mieście, Warszawiacy są coraz bardziej wyrozumiali dla błądzących na obcych rejestracjach. Należy wtedy wystrzegać się godzin szczytu od 7 rano do 9, a potem od 16 do 18.

Innym fenomenem Warszawy jest też znaczny wzrost ruchu ulicznego i tym samym korków od początku października do końca listopada. Do tego trzeba dodać wzmożone w tym już jesiennym okresie opady deszczu, które zawsze w Stolicy powodują olbrzymie korki uliczne.

Dobrym punktem orientacyjnym nadal jest Pałac Kultury i Nauki, choć zaczyna on powoli być zasłaniany przez inne wieżowce. Budowla ta dawniej nazywana była Pałacem Stalina i dopiero całkiem niedawno usunięto taki właśnie napis znajdujący się bezpośrednio przed jego głównym wejściem od strony ul. Marszałkowskiej.

Logo Warszawskie MetroWarszawa jest na razie jedynym miastem w Polsce, które posiada metro. Pierwsza uchwała władz miejskich o planach jego budowy była podjęta już w 1925 roku. Aż trudno w to uwierzyć! Jednak dopiero 60 lat później bo w 1982 roku generał Jaruzelski podjął najlepszą decyzję w swoim życiu i wydał rozkaz budowy metra! W 2008 r została zakończona pełna linia metra od Kabat na południu Warszawy do Młocin na północy Miasta. Obecnie mamy też drugą linię Wschód-Zachód od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego na Pradze.


Jestes na Pradze, Wisla po lewej, jedziesz na polnocIstnieją też małe znaczki rozlokowane przy najważniejszych arteriach Warszawy, określające relacje do Wisły (symbolem Wisły są te dwie fale). Położenie strzałki wobec znaku wody mówi kierowcom, po której stronie mają Wisłę, czy zbliżają się, czy oddalają od rzeki. Na przykład ten znaczek obok informuje, że Wisłę mamy po swojej lewej stronie i poruszamy się równolegle do nurtu rzeki.


Kiedy przyjechać?
Jeżeli chcemy coś zwiedzić i nacieszyć się prawdziwą Warszawą najlepiej przyjechać wtedy kiedy powstają mostki dni ustawowo wolnych od pracy z weekendem. Większość Warszawiaków wyjeżdża na łono natury i wtedy robi się w Mieście dużo luźniej i przyjemniej.

Pewien mój znajomy Francuz zmuszony służbowo do mieszkania w Stolicy Polski stwierdził, że zna dwie Warszawy: jedną z początku maja, tonącą w kwitnących krzewach i drzewach oraz drugą z końca listopada, której serdecznie nienawidzi.


 internetowy przewodnik po Warszawie, panorama miasta Zwiedzanie
Warszawa nie należy do światowych potęg turystycznych, natomiast ma swój klimat. Miasto można podzielić na Starówkę, nowoczesne centrum z drapaczami chmur oraz blokowiska. Warto zwrócić uwagę, że ze względu na zniszczenia z okresu ostatniej wojny 1939-1945 niektóre mieszkalne kamienice mogą być znacznie starsze niż na przykład zabytkowe i wpisane na listę UNESCO Stare Miasto, które w latach 40-dziestych zostało podczas Powstania Warszawskiego przez Niemców totalnie zniszczone. Potem zostało odbudowane, ale niestety jest ono całkowicie sztuczne, choć nie do końca, bowiem przynajmniej część cegieł pochodziła z gruzów poprzedniej Starówki. Proszę nie mylić historycznego Starego Miasta z Nowym Miastem, obie te części należą do Starówki. Różnią się najwyżej 6 miesiącami od daty ich ponownych narodzin.

Ostatnio pisze się, że największe straty w ludziach i w budowlach Warszawa zawdzięcza Erichowi Żelewskiemu, z pochodzenia Polakowi urodzonemu w Lęborku (synowi Otto i Elżbiety z domu Szymańskiej). Żelewski jako generał SS zajmował się pacyfikacją Powstania Warszawskiego, za co dostał Krzyż Rycerski od Adolfa Hitlera.

Według niektórych historyków i architektów współczesne nowe Stare Miasto jest znacznie ładniejsze od tego zburzonego. Ponoć przed wojną było ono miejscem zamieszkania biedoty miejskiej, było zaniedbane i pełne obskurnych drwenianych przybudówek, szop itp. Istnieje też opinia, że podczas najazdu Szwedów czyli Potopu zniszczenia były jeszcze większe. Trudno to sobie wyobrazić jak można było jeszcze bardziej zniszczyć Warszawę. Chyba nowa Starówka podoba się obcokrajowcom bo znacznie częściej słyszy się tutaj angielski, hiszpański, włoski niż polski. Włosi muszą się tu czuć nieźle bo wiele budowli to oni właśnie projektowali, np. słynny architekt Corazzi.


Historia
Canaletto WarszawaIstnienie Warszawy dzielę na 3 okresy: pierwszy zaczyna się od momentu przeniesienia stolicy przez Króla Zygmunta III Wazę z Krakowa a ciągnie do Potopu Szwedzkiego, następny dość szczęśliwy przedział czasu kończy się na II Wojnie Światowej (wrzesień 1939, Powstania w Gettcie 1943 i Warszawskie 1944). Gdyby nie Cud nad Wisłą to ten dobry okres skończyłby się pewnie 15 sierpnia 1920 roku. Trzeci okres trwa do dzisiaj - chyba.

Warszawa zaczęła się dość szybko rozwijać podczas zaborów i mógłbym postawić tezę, że utrata państwowości nie wpłynęła a raczej przyspieszyła jej rozwój. O dziwo jednym z takich zakochanych w Warszawie był Sokrates Iwanowicz Starynkiewicz, rosyjski generał odpowiedzialny przed carem za to przywiślańskie Miasto. Gdyby nie on to Powstańcy nie mieliby do dyspozycji doskonale rozwiniętej podziemnej sieci kanalizacji.W czasie trwania dwóch dekad III Rzeczypospolitej dokonano zmian administracyjnych dzielnic Warszawy. Dwóch profesorów prawa, urodzonych jeden w mieście Łodzi, drugi w Staszowie (województwo świętokrzyskie) dokonało podziału Stolicy według własnego... subiektywnego... nazwijmy to pomyślunku! Od tego czasu Warszawa cierpi na ciągły chaos organizacyjno-kompetencyjny, mieszkańcy muszą utrzymywać olbrzymią ilość radnych, a niektórzy Żoliborzanie stali się obywatelami zupełnie nowej dzielnicy: Bielan. Nazwa ta choć historyczna dotyczyła dotąd Lasu Bielańskiego i jego najbliższych okolic.

zniszczona WarszawaMówi się w Rzeczypospolitej, że Warszawa to miasto cwaniaków i krawaciarzy. Niewątpliwie jest w tym sporo prawdy. Życie płynie tu zupełnie inaczej niż w innych częsciach Polski. Rok tutaj to jak kilka lat, gdzieś na zaciszu Polski. To miejsce jest trochę jak polska wersja Ameryki. To miasto tworzą przeważnie imigranci z innych polskich miast, miasteczek i wsi a ostatnio też obcokrajowcy.


noclegi w Warszawie


Sexy Warszawa
Dziennikarze australijskiego "The Sydney Morning Herold" przygotowali zestawienie najbardziej seksownych miast świata. Warszawa jest na bardzo wysokim trzecim miejscu, a konkurowała m.in. z takimi potęgami jak San Paulo, Wenecja, Barcelona czy Amsterdam.

Najważniejsze wyróżniki sexy miasta to: lokalizacja, życie nocne, klimat, wibracje i ludzie. Stolica Polski ma nieskończone pokłady atrakcyjnych ludzi. Według Australijczyków, za sprawą jakiegoś szczęśliwego trafu, Polacy rozbili bank z genami piękna. Wystarczy jedna noc w warszawskim klubie, by zapragnąć polskiego obywatelstwa.


Zwiedzanie

Starówka:
klimatyczny widoczek ze Starego Miasta WarszawyStare Miasto: Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III, Pałac pod Blacha, Katedra Św. Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan, Kościół Św. Marcina, Pomnik Warszawskiej Syrenki
Nowe Miasto: Kosciół sw. Jacka, Rynek Nowego Miasta, Ulica Mostowa, Palac Sapiechow, Muzeum Marii Sklodowskiej-Curie, Kosciół Św. Kazimierza

Stara Praga: Katedra Św. Floriana, pl. Weteranów, ulica Ząbkowska, Zoo, Wytwórnia Wódek "Koneser", przedwojenne kamieniczki oddające klimat przedwojennej Warszawy

Muzeum Powstania Warszawskiego na Woli, Muzeum Pawiak w Śródmieściu, Cytadela na Żoliborzu

Muzeum Narodowe i Wojska Polskiego nieopodal dawnego Domu Partii i Ronda Generała de Gaulle'a przyozdobionego palmą.

Centrum Naukowe Kopernik na Powiślu

Zabytki socrealizmu: Pałac Kultury i Nauki, MDM czyli plac Konstytucji

Obiekty sportowe Stadion Narodowy - robi wrażenie, szczególnie w środku! Dojazd mostem Poniatowskiego z lewobrzeżnej Warszawy

Tereny zielone: Łazienki Królewskie, Park Skaryszewski, Las Kabacki, Puszcza Kampinoska, Mazowiecki Park Krajobrazowy, Pałac Królewski i ogrody w Wilanowie

Okolice Warszawy: Żelazowa Wola miejsce narodzin Chopina, ruiny średniowiecznego zamku w Czersku zniszczonego oczywiście przez...Szwedów! Palmiry miejsce kaźni wielu Warszawiaków w Puszczy Kampinoskiej dononanej przez nazistów


Zakupy
Centra handlowe typu mydło-powidło czy specjalistyczne IKEA, znajdują się głównie na peryferiach Warszawy. Najbardziej centralnie położone są Złote Tarasy - obok Dworca Centralnego. Przy Rondzie Zgrupowania AK Radosław (znanym jako Rondo Babka) znajduje się Arkadia, zaś przy Dworcu Wileńskim - "Galeria Wileńska". W ścisłym centrum znajduje się też Galeria Centrum (dawniej Domy Towarowe Centrum) z licznymi sklepami odzieżowymi (przystanek Centrum/Metro Centrum). Innym miejscem jest DH Klif połozony przy ulicy Okopowej. Dość często spragnieni drogich zakupów wybierają się też do Galerii Mokotów. Małe sklepiki sieciowe lub indywidualne można też wszędzie spotkać i są często czynne przez 7 dni w tygodniu.


Ciekawostki
Kościół Św. Aleksandra w WarszawieRzymski Panteon w Warszawie? To nie żart. Wprawne oko wytrawnego turysty bez trudu odnajdzie go na placu Trzech Krzyży. To budowla katolickiego kościoła Św. Aleksandra wybudowana na cześć... prawosławnego cara Aleksandra I!

Kościół został zbudowany w latach 1818-1826, architektem był Chrystian Piotr Aigner a oparł swój projekt na klasycznych kształtach antycznego Panteonu znajdującego się w Wiecznym Mieście. Warszawski Panteon jest jednak dwa razy mniejszy od oryginału no i nie ma okrągłej dziury w kopule (być może ze względu na klimat). W latach 1886-1895 kościół został przebudowany w stylu neorenesansowym przez Józefa Piusa Dziekońskiego co pozbawiło go niestety pięknej klasycznej formy.

Budynek został zniszczony w wyniku niemieckiego bombardowania w 1944 roku (9 lub 11 września). Były to pewnie niesławne bombowe Sztukasy z wyjącymi syrenami. Kościół został odbudowany w latach 1949-1952, na szczęście w stylu klasycystycznym czyli w swoim pierwotnym kształcie, tym razem nie dla cara, ale na chwałę Boga i odrodzonej Warszawy!

---------------------------

Prudential w WarszawieNajwyższym budynkiem Warszawy z lat 30-tych XX wieku był wieżowiec Prudential siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń. Wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco, stał się symbolem nowoczesnej Warszawy. Miał wysokość 16 pięter, piętra były nieco wyższe niż dzisiejsze standardy i w metrach było to aż 66 m.

W budynku przy placu Napoleona (obecnie pl. Powstańców Warszawy) mieściły się biura m.in. dzisiejszej firmy audytorsko-ksiegowej Ernst & Young oraz część hotelowo-apartamentowa. W 1936 na dachu zbudowano kilkunastometrowy maszt eksperymentalnej stacji telewizyjnej. Zresztą po wojnie w sąsiadującym budynku stworzono pierwszy ośrodek TVP, tylko że wtedy Pałac Stalina służył za cokół dla anteny.

Prudential został mocno uszkodzony w czasie II wojny światowej, m.in. w czasie Powstania Warszawskiego został ostrzelany ok. 1000 pocisków. Trafiony został także pociskiem o masie 2 ton kalibru 600 mm, co poważnie odchyliło go od pionu. Jednak jego stalowa konstrukcja przetrwała. Amerykanie bardzo rozpaczają nad swoimi bliźniaczymi wieżowcami WTC zniszczonymi 11 września 2001, natomiast rzadko pamięta się wrześniowe wydarzenie z roku 1944 dotyczącego warszawskiego wieżowca Prudential.

Budynek został odbudowany w socrealistycznej manierze, w 1954 otwarto w nim Hotel Warszawa. Posiadał 375 miejsc noclegowych (pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, 1 apartament), 200 miejsc w restauracji, 100 w kawiarni, 20 w lokalu nocnym. Mieścił się w nim legendarny kantor wymiany walut.

Niedawno został wykupiony przez biznesmena z Krakowa, który od 2010 przeprowadza w nim remont generalny budynku, ponoć rewaloryzacja ma polegać na przywróceniu oryginalnego stylu art déco. Na razie wygląda to trochę jakby inwestor chciał wyburzyć budynek, który przetrwał Powstanie i PRL. Miejmy też nadzieję, że nie wykończy Prudentialu podkop pod budowaną nieopodal linię Metra.


Ulice Warszawy
O starej i znanej warszawskiej ulicy, ale o mało romantycznej nazwie Bagno przeczytasz tutaj


Zakwaterowanie i noclegi w Warszawie
noclegi w WarszawieWarszawa ma pewnie największą w Polsce bazę noclegową, ale niestety nadal nieco za małą dla zwiększającej się liczby turystów. Owszem, jest tu sporo hoteli o najwyższym standardzie, które nie mają dużego obłożenia, ze względu na 'światowe' zaporowe ceny. Natomiast baza hoteli czy pensjonatów dla zwykłego Kowalskiego jest dopiero w fazie rozwoju.

Tańszą alternatywą dla hoteli jest krótkotrwały wynajem mieszkań na doby. Można w nich wygodnie odpocząć po podróży oraz przygotować sobie posiłek w kuchni. Dodatkowym ich atutem jest też to, że są one rozlokowane na terenie całej Warszawy i osoba rezerwująca może wybrać mieszkanie w pobliżu miejsca swoich zainteresowań, spotkań, pracy czy szkolenia.

Zwiedź wirtualnie Warszawę!

widok Warszawy od północy

UWAGA! Niniejszy przewodnik po Warszawie jest subiektywnym obrazem miasta stołecznego Warszawa - widzianym oczami autora niniejszego tekstu czyli Warszawiaka


Poniżej zapraszam do obejrzenia przedwojennej Warszawy na filmach i fotografiach. Przez lata PRL-u wmawiano powojennemu pokoleniu, że była tylko bieda i zacofanie. Przedwojenni Warszawiacy z dumą porównywali polską Stolicę z Wiedniem lub czeską Pragą.ZOBACZ ILE KOSZTUJE WEEKEND W WARSZAWIE


www.prus.pl ©
all rights reserved


stat4u